Rozmowa kwalifikacyjna pozwala wyłonić spośród aplikantów osoby, które faktycznie nadają się do pracy na określonym stanowisku. Jednak tylko wtedy, gdy tę konwersację poprowadzi się w odpowiedni sposób. W przeciwnym razie dobrze rokujący pracownik nie będzie miał szansy, by zaprezentować swoje umiejętności potencjalnemu pracodawcy. Jak powinna zatem wyglądać rozmowa kwalifikacyjna, by była komfortowa i korzystna dla obydwu stron?
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Myśląc o przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej, można mieć przed oczami osobę aplikującą, która próbuje w kompetentny sposób odpowiadać na pytania. Niekiedy potrzeba na to nawet kilku dni, by wyćwiczone kwestie wypadały wiarygodnie i za każdym razem udzielało się takich samych odpowiedzi. Przygotowując się w ten sposób można liczyć, że nawet duży poziom stresu nie sprawi, że zapomni się przysłowiowego języka w buzi.
Jednak do takiej rozmowy powinna również się przygotować osoba rekrutująca. W przeciwnym razie, gdy weźmie do ręki CV kandydata na pięć minut przed dialogiem, nie będzie wiedziała, o co dokładnie ma zapytać. Jeśli się nie przeanalizuje życiorysu zawodowego, a w szczególności kompetencji potencjalnego pracownika, nie może to przynieść dobrych efektów. Warto więc zarówno kilka razy przeczytać taki dokument, a następnie wynotować niejasne kwestie lub nierozwinięte.
Jak sprawdzić wiarygodność kandydata na dane stanowisko?
Są tacy ludzie, którzy dla znalezienia pracy są w stanie zrobić naprawdę wiele. Niektórzy są tak zdesperowani, że w zawodowym CV potrafią podać informacje, które mijają się z prawdą. Najczęściej zalicza się do nich umiejętności językowe – kandydat może na przykład napisać, że posługuje się danym językiem na poziomie biegłym. W rzeczywistości natomiast ma trudność ze złożeniem prostych zdań.
Tego rodzaju przekłamania nie muszą wynikać z faktu, że ktoś próbuje być bardziej kompetentny niż jest. Czasami jest to jego subiektywna ocena swoich zdolności, których nie ma jak porównać z osobami będącymi na poziomie, jaki podał w CV. Zadaniem rekrutera jest sprawdzić, jakie faktycznie umiejętności językowe posiada kandydat. Nawet jeśli nie będzie mówić biegle, może na przykład świetnie operować językiem na piśmie. Przydaje się to w korespondencji mailowej z zagranicznymi kontrahentami.
By sprawdzić wiarygodność aplikanta, wystarczy zadać kilka pytań odnośnie tego, co kandydat zamieścił w swoim życiorysie. Może to być pytanie o poprzednie miejsce pracy, czy pracodawca był z niego zadowolony i czym kandydat się zajmował. Rekruter niekiedy pyta również o zainteresowania. Jeśli okaże się, że kandydat ma nikłe pojęcie o tematyce, jaką się interesuje w swoim CV, nie świadczy to o nim najlepiej.
Jak kandydat może się wykazać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Osoba przeprowadzająca rekrutację, powinna w taki sposób pokierować rozmowę, by nie był to wyłącznie „suchy” dialog. Najlepiej poprosić kandydata o to, by wziął udział w hipotetycznej sytuacji, jaka mogłaby zaistnieć w firmie i spytać, jakby się zachował. Można także wręczyć aplikującemu przygotowane wcześniej zadanie do wykonania. Jego rozwiązanie pozwoli stwierdzić, czy taka osoba ma zadatki, by pracować na danym stanowisku.
Wiele więc zależy od tego, jak przebiegnie taka rozmowa, a także jakie się wybierze techniki umożliwiające poznać walory potencjalnego pracownika. Kandydat nie powinien poprzestać wyłącznie na tym, by odpowiedzieć na pytania rekrutera. Warto więc wcześniej przygotować listę pytań, jak również pozostać czujnym i skupionym w trakcie rozmowy. Być może jakieś pytanie nasunie się wtedy, gdy będzie starał się udzielić jak najlepsze odpowiedzi.
Dobre wrażenie jest zawsze w cenie
Mówi się, że pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak liczy się tak naprawdę ogólne dobre wrażenie, jakie można wywrzeć na potencjalnym pracodawcy. Jak tego dokonać? Najlepiej odpowiadać w sposób jasny i spójny, a także mówić więcej niż spodziewa się usłyszeć hipotetyczny przyszły przełożony.
Jak się zachować, jeśli zapyta o to, jak kandydat poradziłby sobie w danej sytuacji, gdyby miał do wyboru jedną z trzech opcji? Aplikując może wówczas coś jeszcze dodać od siebie, że postąpił by tak i tak, ponieważ jego zdaniem byłoby to korzystne dla firmy. Zaangażowanie od pierwszego spotkania podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest zawsze mile widziane.